[PL] Edukacja w sytuacjach kryzysowych

Komisja Europejska, poprzez Dyrekcję Generalną ds. Europejskiej Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej (DG ECHO), rozpoczyna kampanię informacyjną mającą na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia edukacji w sytuacjach kryzysowych. 

Ten zestaw narzędzi zawiera materiały i informacje, które można wykorzystać, aby zaangażować uczniów w swojej szkole lub instytucji edukacyjnej. 


1. Edukacja, bez względu na wszystko 

„Edukacja, bez względu na wszystko” to motto naszej kampanii uświadamiającej. Tym krótkim, prostym przekazem chcemy podkreślić, że edukacja jest podstawowym prawem i zasadniczą potrzebą dzieci. Podczas, gdy kryzysy humanitarne na całym świecie zagrażają edukacji dzieci i młodzieży, kluczowe znaczenie ma zapewnienie im lepszej przyszłości, rozwinięcie ich potencjału oraz zapewnienia rozwoju umiejętności i bezpieczeństwa, którego potrzebują, aby przywrócić namiastkę poczucia normalności i bezpieczeństwa. ​ 

Nie należy przerywać edukacji, bez względu od tego, jak poważny jest kryzys. 

Hanan, Syria
Hanan, Syria

Edukacja jest motorem zmian: ma ogromną wartość i jest niezbędna. Dostęp do edukacji powinien być zawsze możliwy, bez względu na wszystko. Z tego powodu UE inwestuje w edukację w sytuacjach kryzysowych na całym świecie. 

Kampania ma pomóc młodym studentom w wieku 16-30 lat lepiej zrozumieć i zastanowić się nad pozytywnym wpływem finansowanych przez UE projektów edukacyjnych na rzecz młodych ludzi w obszarach dotkniętych kryzysami humanitarnymi. 

Aby uzyskać więcej informacji na temat kampanii, możesz odwiedzić stronę internetową i dowiedzieć się więcej o tym, co UE robi, aby wspierać edukację w sytuacjach kryzysowych. 

Information for Teachers_PL.pptx

PPTX - 46 Mb

2. Szkolne pokazy filmu dokumentalnego 

12-minutowy dokument wyprodukowany we współpracy z uznanymi dokumentalistami Olivierem Jobardem i Claire Billet, działającymi w ramach Agencji MYOP.

Dokument będzie wyświetlany na festiwalach filmów humanitarnych, aby rozpocząć debatę na temat znaczenia edukacji w sytuacjach kryzysowych. Listę festiwali możesz znaleźć na stronie kampanii. 

Zapraszamy szkoły i instytucje edukacyjne do organizacji pokazów dokumentu od maja 2023 roku. 

Zwiastun i cały dokument można obejrzeć tutaj:

  • 30 sec video trailer
  • 1 min video trailer
  • 12 min video documentary

Chcesz zorganizować seans z udziałem swoich uczniów?

Może z przedstawicielem z Komisji Europejskiej z wprowadzeniem lub po nim z debatą na temat znaczenia Edukacja, bez względu na wszystko. Prosimy o kontakt z nami drogą mailową. Dostarczymy Państwu dokument i pomożemy w organizacji wydarzenia. 


3. Weź udział w konkursie wideo Edukacja w Ruchu 

Konkurs daje młodym Europejczykom możliwość do zastanowienia się nad znaczeniem edukacji, przedstawienia swojego pomysłu na film dokumentalny na ten temat i - dla szczęśliwego zwycięzcy - wyprodukowania 5-10 minutowego filmu we współpracy z VICE World News. ​ 

 

APPLICATIONS ARE CLOSED

The winner will be announced in spring 2023.


4. Obejrzyj więcej filmów o edukacji w warunkach kryzysowych:

Marie_Burkina Faso_ PL_15'.mp4

MP4 - 29 Mb

Hanan_Syria_PL_15'.mp4

MP4 - 29 Mb

Sonia_Ukraine_PL_15'.mp4

MP4 - 29 Mb

Marie, Burkina Faso_PL

MP4 - 63 Mb

Hanan, Syria_PL

MP4 - 65 Mb

Sonia, Ukraine_PL

MP4 - 78 Mb

5. Key visuals

Education in emergency_Burkina_kvisuals_PL.pdf

PDF - 2.6 Mb

Education in emergency_Syria_kvisuals_PL.pdf

PDF - 1.6 Mb

Education in emergency_Ukraine_kvisuals_PL.pdf

PDF - 2.4 Mb

6. ​ #EducationNoMatterWhat Social Media posts 

 

​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ (1) FACEBOOK POST

Wyobraź sobie, że odebrano Ci dostęp do edukacji... Jak się z tym czujesz❔

Niestety, to właśnie spotyka wiele dzieci uwikłanych w kryzysy humanitarne: zostają pozbawione prawa do nauki w bezpiecznej i przyjaznej klasie.

Dla UE jest to nie do przyjęcia. Dlatego @EUCivilProtection&HumanitarianAid pomaga milionom dzieci, zapewniając dostęp do #EducationNoMatterWhat 📚

👉 Dowiedz się więcej o tym, jak dzieciom w kryzysie udaje się kontynuować edukację, dzięki wewnętrznej sile wraz z pomocą humanitarną UE.

#EducationNoMatterWhat

#EducationInEmergencies

 

 ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ (2) INSTAGRAM POST

Czy słyszałeś o #EducationNoMatterWhat ❓

To nowa kampania @eu_echo, która skupia się na wyzwaniach, z jakimi każdego dnia mierzą się miliony studentów żyjących w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi. ​

Unia Europejska udziela im pomocy i wspiera ich edukację. Dowiedz się, jak jej działania ​ pomagają studentom - takim jak Ty - kontynuować naukę 📙📗📘 bez względu na wszystko. Kliknij link w bio i dowiedz się więcej o tej ważnej kampanii!

#EducationNoMatterWhat

#EducationInEmergencies


Śledź nas: 

Dziękujemy za udostępnienie! 


Privacy notice

We contact you in relation to the Campaign on the EU Humanitarian Aid operation: #EducationNoMatterWhat. We believe this would interest you considering your field of activity. We obtained your contact information from public records or through direct contact with your organization within the framework of this campaign. More information on how your personal data is processed you find here. If you do not wish to be contacted about this topic or you change your mind at any time, feel free to unsubscribe by replying to this email.

 

Get updates in your mailbox

By clicking "Subscribe" I confirm I have read and agree to the Privacy Policy.

About DG ECHO